Legyél támogatónk!
Kiket és hogyan is keresnek a mentőkutyák?
Szeretnénk egy kis betekintést nyújtani számotokra a mentőkutyák világába, mindenki számára röviden és érthetően!
Nagyon egyszerűen fogalmazva a mentőkutyák az eltűnt személyek felkutatásában segítenek a hihetetlenül érzékeny szaglásukkal.
Többféle keresési típust különböztetünk meg, de hazánkban a leggyakoribbak:
-területkeresés
-romkutatás
-mantrailing
-nyomkövetés Területkeresés alkalmával a kutyák NEM az eltűnt személy szagát követik, hanem a számukra kijelölt területet vizsgálják át ún. légszimattal. A képzés során megtanulják, hogy a területen ülő/fekvő/mozdulatlan vagy éppen magasban található személyt HANGOS UGATÁSSAL jelezzék. A keresés alatt a kutyák póráz nélkül dolgoznak, a gazda képes távolról irányítani, megállítani vagy éppen tovább küldeni a kutyáját. A terepviszonyok miatt a kutya sokszor kikerül a gazdi látószögéből, így ahhoz, hogy érzékelhessük merre jár egy csengőt helyezünk a kutyákra, ami távolabbról is jól hallható.
Romkutatás során a kutya szintén nem az eltűnt személy szagát keresi, hanem ún. légszimattal a kijelölt romterületen található, számára hozzáférhetetlen vagy ülő/fekvő személyeket fogja szintén HANGOS UGATÁSSAL jelezni. Ezen típusú képzésnél nagy hangsúlyt kell fektetni a zárt személyek jelzésére. Ebben az esetben a kutya nem tud közvetlen kapcsolatba kerülni a romok alatt rekedt személlyel. Van, hogy a kutya és a megtalált személy között több méternyi távolság van. Itt nem csak síkban kell gondolkodnunk, hanem magasságban és mélységben is! A kutya itt is póráz nélkül, önállóan, de a gazda kontrollja alatt dolgozik.
***Azt gondolnánk, hogy az ilyen tipusú kutyák csak a földrengések, természeti katasztrófák alkalmával segítenek, de számtalan alkalommal bizonyítottak már gázrobbanásoknál, összedőlt, megrongálódott épületeknél*** Egyre nagyobb népszerűségnek örvend hazánkban is a mantrailing keresés. Itt a kutya már hámot visel, amihez egy 5-10m hosszú pórázt rögzítenek és így követi az adott személy szagát. Ehhez szükség van egy ún. szagmintára, aminek megszagolása után indulhat a keresés. A kutya nem az eltűnt lábnyomait, hanem a leváló hámsejtek által keltett “szagfolyosót” fogja követni. Mivel ebben az esetben az egyedi szagmintát követi a kutya, így képes lakott területen is keresni, kizárva a többi személy által hagyott szagmolekulákat.
Nyomkövetés főként a szolgálati célú (rendőr) kutyáknál elterjedt. Itt a kutya az eltűnt/keresett személy által okozott talajsérüléseket követi. Orrát gyakorlatilag a keresett személy által fektetett nyomvonalon tartva. Itt szintén hámban és hosszú pórázon dolgozik a kutya. A nyomvonalon, az adott személy által elhagyott tárgyakat is jelzi.
…folyt.köv.!
———————-
Egyesületünk adományokból, felajánlásokból tartja fenn magát!
Amennyiben támogatni szeretnéd céljainkat, kutyáink képzését :
Fókusz Mentő- és Segítőkutyás Egyesület
10918001-00000113-26000007
Adó 1% felajánlásánál is kérjük gondoljatok ránk! Adószámunk: 19291231-1-15
Cím: 4532 Nyírtura, Szabadság u.4.
Telefonszám: +36305799490
E-mail cím: fokuszegyesulet2020@gmail.com